Program imprez

 

Szczegółowe dane


Jaskinia Bielańska

Godzina wyjazdu: 08:30
Godzina przyjazdu: 17:00
Liczba dni: 1
Kraj docelowy: Polska
Cena normalna: 140.00 zł

W cenie:
autokar turystyczny lub mikrobus
pilot-przewodnik na trasie
ubezpieczenie KL+NNW za granicę
bilet wstępu do Jaskini Bielańskiej

Praktyczne informacje:
wymagane dokumenty – dowĂłd osobisty lub paszport
język urzędowy – słowacki
obowiązująca waluta – Euro

Trasa:
SPISKA BELA – TATRZAŃSKA KOTLINKA – TATRZAŃSKA ŁOMNICA – STARY SMOKOWIEC – SZCZYRBSKIE JEZIORO

Atrakcje:
TATRZAŃSKA KOTLINKA – ZWIEDZANIE JASKINI BIELAŃSKIEJ – SZCZYRBSKIE JEZIORO – SPACER BRZEGAMI JEZIORA , CZAS WOLNY OK. 1H.

Opis:
Jaskinia Bielska: (słow. Belianska jaskyňa) - znajduje się na północnym stoku Kobylego Wierchu we wschodniej części Tatr Bielskich. PołoĹźona jest w Narodowym Rezerwacie Przyrody na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wejście do jaskini było znane juĹź od dawna. Odkryli go poszukiwacze złota juĹź w XVIII wieku, o czym świadczą napisy na ścianach skał z ich imionami. W 1881 r. otwĂłr do podziemi przypadkowo odkryli trzej mieszkańcy Spiskiej Białej: J.Husz i J.Britz wraz z synem. W latach 1881 – 1882 A.Kaltstein, I.Verbovszky i J.Britz dokonali wspĂłlnie dalszych odkryć aĹź do Komory Ruin (DĂłm trosiek). Dzięki pomocy finansowej miasta Spiska Bela, jaskinię udostępniono zwiedzającym w roku 1882r. W 1896 roku oświetlono ją elektrycznie. W 1926r. K.Piovarcsy, G.Gabriel i pozostali członkowie Związku Karpackiego odkryli pomieszczenia w okolicy Komory ZbĂłjnickiej (ZbojnĂ­cka komora) i Śpiewalni (HudobnĂĄ sieň). W 1935 r. Korytarz Bałwanisty, Komorę Kolumnową i otwĂłr Przepaści Piekło (BalvanitĂĄ chodba, StÄşpovĂ˝ dĂłm, otvor priepasti Peklo) odkrył P.Klepáč. W 1939r. V.BenickĂ˝ zorganizował badanie Przepaści Piekło (priepasĹĽ Peklo). W latach 1979–1980 szlak wycieczkowy poprowadzono przecinką między Korytarzem Glinianym (HlinenĂĄ chodba) a Komorą Ruin (DĂłm trosiek). W chwili obecnej udostępniono ponad 1000 m korytarzy o róşnicy wysokości 125 m.
Ĺ trbske Pleso: (pol. Szczyrbskie Jezioro,) – miejscowość u podnóşa Tatr Wysokich na Słowacji. PołoĹźone nad jeziorem Strbskie pleso i otoczone lasem świerkowym, zniszczonym jednak bardzo przez huraganowy wiatr w 2004. Ośrodek turystyczny i sportĂłw zimowych (duĹźa skocznia narciarska – K120). NajwyĹźej połoĹźona (leĹźy na wysokości 1315-1385 m n.p.m.) turystyczno-lecznicza osada w Wysokich Tatrach, na południowym brzegu jeziora o tej samej nazwie. W roku 1872 JĂłzef Szentivany, właściciel ziemski, wybudował na południowym brzegu Szczyrbskiego Jeziora myśliwską chatę, ktĂłra stała się zarodkiem późniejszego turystycznego centrum Szczyrbskie Jezioro. Węgierskie Towarzystwo Karpackie w roku 1875 zainspirowało budowę schroniska turystycznego. W krĂłtkim czasie powstały dalsze hotele i restauracje, sanatorium i kilka willi. W roku 1885 przyznano osadzie status uzdrowiska. W roku 1876 wybudowano drogę Tatrzańska Szczyrba – Szczyrbskie Jezioro (w roku 1921 dostosowano ją do ruchu samochodĂłw). Natomiast w 1896 roku wybudowano mniej więcej rĂłwnoległą do drogi kolej zębatą. W roku 1885 wybudowano drogę między Szczyrbskim Jeziorem a Starym Smokowcem, a w roku 1911 oddano do uĹźytku kolej elektryczną. Sytuacja po II wojnie światowej zmusiła do przebudowy hoteli na sanatoria antyastmatyczne, jednak w związku z przygotowaniami do narciarskich mistrzostw świata w 1970 roku postawiono nowoczesne budynki, aby zabezpieczyć odpowiednią liczbę noclegĂłw i jadalni. Jednocześnie rozbudowano system komunikacji, łącznie z nową elektryczną „zębatką” z Tatrzańskiej Szczyrby, a przy wyjściu z Młynickiej Doliny powstało z rozmachem wybudowane centrum narciarskie.

Powrót do listy wycieczek

Biuro Turystyczne Vector

ul. Kity 24
33-370 Muszyna
tel. +48 18 47 18 003
fax. +48 18 47 18 004

Więcej informacji

Jaskinia Bielańska

HTML Drukuj (z formatu HTML)

Zdjęcia

Kliknij na wybranym zdjęciu, aby je powiększyć:

/upload/excursion/img/ /upload/excursion/img/SK_JASZ/jaskinia5.jpg /upload/excursion/img/SK_JASZ/jaskinia3.jpg /upload/excursion/img/SK_JASZ/jaskinia7.jpg /upload/excursion/img/SK_JASZ/jaskinia1.jpg /upload/excursion/img/SK_JASZ/jaskinia4.jpg /upload/excursion/img/SK_JASZ/jaskinia2.jpg /upload/excursion/img/SK_JASZ/jaskinia6.jpg

Witryna ta wykorzystuje pliki cookies. Określenie warunków przechowywania i dostępu opisane jest w polityce prywatności. Zamknij
PFR